Proč vláda mění pravidla systému spoření na stáří?
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) chce lidem nabídnout širší a atraktivnější možnosti státem podporovaných produktů spoření na stáří. Zároveň hodlá jejich úspory zapojit do rozvoje českého kapitálového trhu, který ve srovnání s řadou zemí Evropské unie zaostává. Lidé by podle něj neměli ve stáří spoléhat pouze na státní důchod. „V ideálním případě dosáhneme vyššího investičního zhodnocení úspor lépe motivovaných střadatelů a zároveň stimulace kapitálových investic,“ tvrdí.
Jak se změní podmínky pro spoření na penzi?
Kdo si spoří na důchod měsíčně víc než 1200 korun, dostane vyšší příspěvek od státu než dosud. Smůlu budou mít naopak lidé, kteří dají méně než 500 korun. Do budoucna o státní podporu přijdou. Dosud se přitom příspěvek vyplácel již při měsíčním vkladu 300 korun. Z celkových 4,3 milionu účastníků penzijních fondů se to týká téměř milionu.
Proč a jak se bude výše státního příspěvku upravovat?
Stát jej zvyšoval naposledy v roce 2013 a vzhledem k růstu cen a průměrné mzdy je příliš nízký.
Lidé si nyní v průměru měsíčně ukládají asi 800 korun a vláda je chce motivovat ke zvýšení vkladu. Pokud budou dávat 500 až 1700 korun měsíčně, bude státní příspěvek činit vždy 20 procent. Při vyšším vkladu se už zvyšovat nebude.
Reklama