Domov Věda Proč se někteří lidé dožívali více než 100 let, bylo záhadou. Stopy jsou v krvi

Proč se někteří lidé dožívali více než 100 let, bylo záhadou. Stopy jsou v krvi

podle Kryštof Beneš

Reklama

Deset biomarkerů by mohlo odhalit naše šance stát se stoletými lidmi

Reklama

Už nějakou dobu tušíme, že tajemství dlouhověkosti je v krvi. Samozřejmě alespoň částečně. Nyní věda postupně potvrzuje pravdivost této intuice.

Hledání v krvi. Mezinárodní tým vědců našel v krvi řadu biomarkerů spojených s dlouhověkostí. Markery, jako je hladina cholesterolu nebo glukózy, nám podle jejich nejnovější práce mohou pomoci určit pravděpodobnost, že se člověk dožije 90 let.

Vědci porovnávali profily biomarkerů mezi „výjimečně dlouhověkými“ lidmi a jejich vrstevníky s kratší délkou života. Vědci vycházeli ze seznamu 12 biomarkerů, které v různých předchozích studiích souvisely s úmrtností nebo dlouhověkostí. Zjistili, že deset z nich souvisí s dlouhověkostí.

Tým zjistil, že nejdéle žijící lidé měli od 60 let věku nižší hladiny glukózy, kreatininu a kyseliny močové v krvi. Jak upozorňuje spoluautorka studie Karin Modigová, „stoletý člověk“ jen zřídka vykazoval extrémní hodnoty svých biomarkerů. Zároveň však vysvětluje, že mnoho účastníků vykazovalo hodnoty mimo rámec toho, co by bylo považováno za normální, což pravděpodobně souvisí s pokročilým věkem vzorku.

Dvanáct kandidátů. Modig a jeho tým analyzovali 12 biomarkerů souvisejících se zánětem (hladina kyseliny močové), fungováním metabolismu (hladina cholesterolu a glukózy), fungováním jater a ledvin (mimo jiné hladina albuminu a kreatininu), stavem výživy (albumin) a anémií (vazebná kapacita železa).

Tým porovnával profily osob, které se dožily 100 let, s těmi, které se dožily méně, a to na základě údajů od 44 000 švédských účastníků ve věku 64-99 let z tzv. kohorty Amoris. Účastníci byli sledováni po dobu 35 let, během nichž se 1 224 účastníků (2,7 {37a84055c21e76ed16abbeb351891362b87e428c92e2f997672783f49c4d9746}) dožilo věku 100 let (naprostá většina z nich byly ženy).

Modig a jeho tým zveřejnili podrobnosti studie v článku v časopise GeroScience.

Mohlo by se vám také líbit